Uczennice z klasy 8b przygotowały lekcję pt. „Co przyniosła koronacja Bolesława Chrobrego?”, realizowaną w ramach projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu dotyczącego rządów, podboju, zjazdu gnieźnieńskiego i znaczenia koronacji Bolesława Chrobrego dla państwa polskiego. Uczniowie obejrzeli film dotyczący zjazdu w Gnieźnie. W ramach pracy w grupach rozwiązali testy składające się z pytań otwartych i zamkniętych. Ciekawą metodą przeprowadzoną przez uczniów pod okiem p. Beaty Toporowskiej, nauczyciela historii, było wykreślanie i wyjaśnienie omawianych zagadnień na lekcji.
Szkolni koordynatorzy projektu:
Ks. Emilian Gwiżdż
Beata Toporowska
#1000koronacjiBolesławaChrobrego #MHP #PTH #1000KrólestwaPolskiego
W dniu 16 kwietnia 2025r. odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród w szkolnym konkursie pt. „Polscy królowie od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Konkurs realizowany w ramach projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Dwudziestu jeden chętnych uczniów z klas 4-8 przygotowało portrety władców m.in.: Bolesława Chrobrego, Bolesława II Śmiałego, Władysława III Warneńczyka, Kazimierza IV Jagiellończyka, Zygmunta III Wazy, Kazimierza III Wielkiego, Jana III Sobieskiego, Jadwigi Andegaweńskiej, Władysława Jagiełły, Anny Jagiellonki, Bezpryma oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom za wykonanie przepięknych portretów.
Szkolni organizatorzy konkursu:
Ks. Emilian Gwiżdż
Beata Toporowska
#1000koronacjiBolesławaChrobrego #MHP #PTH #1000KrólestwaPolskiego
Uczniowie naszej szkoły przygotowali gry planszowe o tematyce historycznej w związku z realizowanym projektem "1000-lecie Królestwa Polskiego". Cała społeczność uczniowska naszej szkoły wykazała duże zainteresowanie formą łączenia nauki z zabawą. Uczniowie chętnie sprawdzili swoją wiedzę historyczną wykorzystując gry przygotowane przez swoich kolegów i koleżanki, m.in.: "Korona, krew i zdrada", "Piastomania", "Staropoli", "1000-LECIE", "Szlak Bolesława Chrobrego". Grupa uczniów z klas 8A i 8B przygotowała grę terenową i zagrała w nią, co uwieczniła na materiale VIDEO, który jest dostępny pod linkiem:
https://mega.nz/file/mKBxXTQa#SJVBsOo07iYctY61D5XbIjdvBN9gHUYXG4FJ8KkSJPo
Nasi uczniowie realizujący zadania w ramach projektu "1000-lecie Królestwa Polskiego" wcielili się w postaci historyczne z początków Królestwa Polskiego i przygotowali film z gratulacjami dla Króla Bolesława Chrobrego. Zachęcamy wszystkich uczniów do obejrzenia owoców ich wysiłku i pogłębienia wydarzeń związanych osobą Króla Bolesława Chrobrego.
W dniu 1 kwietnia 2025 roku w naszej szkole przeżywaliśmy "Dzień z królem Bolesławem Chrobrym". Uczniowie klas IV-VIII wcielili się w postaci historyczne, głównie króla Bolesława Chrobrego, ale także Św. Jadwigę Andegaweńską, Napoleona, Rycerza Husarii i inne.
W dniu 27 marca 2025 roku na siódmej godzinie lekcyjnej uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w debacie pt.: „Jakie było znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego?” w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Podczas debaty przeprowadzonej metodą World Cafe uczniowie pracowali w trzech grupach, aby pochylić się nad głównym tematem debaty oraz wątkami pobocznymi związanymi z historią Bolesława Chrobrego i ubieganiem się przez niego o koronę. Lider każdej z grup na zakończenie debaty zaprezentował omawiane wątki oraz wnioski, jakie wyciągnęli wszyscy uczniowie z omawianych przezeń tematów. Nad przebiegiem debaty i jej organizacją czuwali nauczyciele naszej szkoły: p. mgr Beata Toporowska oraz ks. mgr Emilian Gwiżdż.